Zmieniamy się dla Ciebie

Turystyka

Kamieniołomy Niemcy 24 września

Zapraszamy na niepowtarzalny wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów.

Wyjazd dedykowany również dla początkujących nurków


Termin wyjazdu:  24 września 2021
Termin powrotu:  26 wrzesnia 2021


Po kilku udanych wyjazdach badawczo-eksploracyjnych za zachodnią granicę, zorganizowaliśmy kolejny wyjazd dla wszystkich z Was, którzy chcieli by zobaczyć coś nowego.
Na pewno słyszeliście wiele ciekawych opowieści o kamieniołomach w Niemczech, od każdego kto miał okazję tam zanurkować. Teraz możecie sie sami przekonać jak tam jest… 🙂

W planach mamy odwiedzić i zanurkować w 4 różnych kamieniołomach. Są to miejsca, w których zarówno początkujący nurkowie jak i bardziej zaawansowani znajdą coś dla siebie. Charakterystyka zbiorników oraz atrakcje pod wodą, zapewnią udane nurkowania i niezapomnine przeżycia…

Oto miejsca, które planujemy odwiedzić:

HORKA:

Typ zbiornika – kamieniołom granitowy.
Max. głębokość – 33 m.
Widoczność – bardzo dobra, z reguły 10 – 15 m.

Bardzo popularny kamieniołom nie tylko wśród niemieckich płetwonurków. Świetne miejsce do nurkowania dla nurków o każdym stopniu wyszkolenia. Przede wszystkim ze względu na „młody wiek”, woda w kamieniołomie jest bardzo klarowna, podczas nurkowania do samego dna nie potrzeba żadnego oświetlenia.

Kamieniołom ten jest niewielkich rozmiarów i można go praktycznie opłynąć podczas jednego zanurzenia. Dojście do wody po solidnych metalowych schodkach wchodzących na końcu do wody – wygodne aczkolwiek do pokonania mamy ok. 80 stopni, więc w pełnym ekwipunku można sie trochę spocić.. Na samym dole tuż obok schodków znajduje się na powierzchni wody drewniana platforma.

Dno kamieniołomu jest kamieniste. Ruszając od wejścia w kierunku środka zbiornika od razu trafiamy na największą głębokość. Na ok 28 metrach znajdziemy coś na kształt bunkra przystrojonego przez nurków różnymi gadżetami. Miejsce to również jest oznakowane boją na powierzchni. Poza tym pod wodą można znaleźć zatopione drzewa, rower, rury, oraz rekiny.

PRELLE
Typ zbiornika – kamieniołom granitowy.
Max. głębokość – 46,5 m.
Widoczność – dobra, z reguły 6 – 10 m.

Kamieniołom ten jest większy od Steina i ma powierzchnię 1,8 ha. Przed wejściem na teren kamieniołomu jest obszerny plac gdzie można zaparkować samochód. Z parkingu mamy zaledwie kilkanaście metrów do zbiornika. Dojście do wody jest bardzo wygodne po niewielkich schodkach.
Zaraz po wejściu stoimy na płytko położonej półce skalnej, na której możemy ubrać, poprawić czy też skontrolować swój sprzęt. Po zanurzeniu się możemy ruszyć w prawą stronę. Od razu natrafimy na pionową ścianę opadającą na ponad 30 m. Widoczność zależna jest od pory roku. Gdy nurkowaliśmy pod koniec lipca, do 35 m można było śmiało schodzić bez jakiegokolwiek oświetlenia !!!. Z reguły jednak początkowo widoczność nie jest najlepsza gdyż w wodzie znajduje się zawiesina ale już poniżej 20 m ulega znacznej poprawie. Na dnie widoczne są resztki urządzeń z czasów eksploatacji kamieniołomu. Na pionowych ścianach możemy spotkać samotne półki skalne przypominające ambonę. Na głębokości 30 metrów w niektórych miejscach spotkamy niewielkie skupiska drzewek. Na głębokości 25 m znajduje się zatopiona łódź motorowa.

 

STEINA
Typ zbiornika – kamieniołom granitowy.
Max. głębokość – 33,5 m.
Widoczność – dobra, z reguły 6 – 8 m.

Kamieniołom ten jest niewielkich rozmiarów o powierzchni 1 ha. Dojście do wody jest bardzo wygodne po metalowych schodkach.Kamieniołom jest miejscem nieustannych szkoleń dlatego w weekendy przy ładnej pogodzie jest nad zbiornikiem bardzo dużo ludzi. Pod wodą zainstalowane są szkoleniowe platformy. Miejsca te są obojkowane. Pionowe ściany opadają początkowo na kilnaście metrów tworząc charakterystyczne podwodne tarsy wokół zbiornika oraz uskoki i półki skalne. Od 15 m konieczne jest używanie oświetlenia a od 20 m występuje zawiesina, w której widocznosć jest mocno ograniczona. Pod zawiesiną sytuacja wygląda nieznacznie lepiej (w świetle dobrej latarki oczywiście). W najgłębszym miejscu zlokalizowanym prawie centralnie na środku akwenu, dno pokryte jest ponuro wyglądającym, czarnym osadem. Należy sie więc poruszać bardzo ostrożnie aby go nie zruszyć i nie pogorszyć i tak już bardzo słabej widoczności. Poza tym trafimy tutaj na porozrzucane bezładnie różnej wielkości bloki skalne. Temperatura przy dnie wynosi około 5 stopni.

 

SPARMANN
Typ zbiornika – kamieniołom granitowy.
Max. głębokość – 70 m.
Widoczność – dobra, im głębiej tym lepsza nawet do 15 m.

Stary kamieniołom o ciemnej wodzie. Doskonałe miejsce dla nurków technicznych. Przed nurkowaniem właściciel bazy pokazuje mapkę zbiornika i szczegółowo omawia wszystkie atrakcje jakie na nas czekają pod wodą. Zejście do wody po niewielkich, stromo opadających metalowych schodkach. Po zanurzeniu kierując się w prawo płyniemy wzdłuż pionowej ściany opadającej na 40 m, na której można zobaczyć wiele załomów, wnęk i półek skalnych. Po drodze mijamy pionowo biegnące w kierunku dna rury. Na głębokości ok. 30m natrafimy na bardzo ciekawie wyglądające platformy wystające ze ściany niczym zwodzone mosty. Kierując się na lewo od wejścia płynąc na głębokości ok. 10 m dotrzemy do zatopionych drzew, wśród których pływa sporo ryb.


Plan wyjazdu:

PIĄTEK :

9:00       wyjazd

15:00     planowany dojazd na miejsce 🙂

kamieniołom HORKA

16:00     zakwaterowanie

SOBOTA:

10:00     kamieniołom  HORKA– nurkowanie

15:30     grill

17:00     kamieniołom HORKA – nurkowanie

NIEDZIELA:

10:00     kamieniołom SPARMAN lub VETRO  – nurkowanie

15:00     grill i powrót do domu 🙁


KOSZTY: 850 zł.

Koszt wyjazdu : zadaj pytanie organizatorowi – Marcin Woźniakowski tel. 607 777 015 e-mail: marcin@wcnur.pl

W cenie wyjazdu

  • grill w sobotni wieczór
  • ładowanie butli
  • opłaty bazowe na terenie kamieniołomów
  • podstawowa opieka instruktorska
  • zabezpieczenie nurkowań – zestaw tlenowy DAN
  • wypożyczenie brakującego sprzętu

Dodatkowe koszty:

  • transport  ( przy odpowiedniej liczbie osób – możliwy transport busem, koszt do ustalenia)
  • wyżywienie

W CZASIE WYJAZDU MOŻESZ ZROBIĆ KURS  NURKOWANIA

1. ADVANCED OPEN WATER DIVER

LUB

2.SPECJALIZACJE DEEP DIVER

Prosimy o możliwie szybką rezerwację która pozwoli na sprawną i dobrą organizację całego wyjazdu

ORGANIZACJA:
Wszystkie pytania dotyczące wyjazdu oraz sprawy rezerwacji proszę kierować do:

Marcin Woźniakowski tel. 607 777 015 e-mail: marcin@wcnur.pl

Podziel się

Obsługujemy płatności