Zmieniamy się dla Ciebie

Turystyka

Nurkowanie w rzece Biebrza

Tego jeszcze nie było !

Nurkowanie w rzece Biebrza

Termin : 10-12 września 2021

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w nietuzinkowym wydarzeniu jakim jest weekendowy wyjazd na nurkowanie w rzece Biebrza.
biebrza MAPKA

Na zwiedzanie Biebrzy po drugiej stronie lustra można wybrać się na 4 różne szlaki. O ile pierwszy z nich – szlak podstawowy – dostępny jest bez żadnych ograniczeń, o tyle trzy pozostałe wymagają stosownych pozwoleń, które można uzyskać w Dyrekcji Biebrzańskiego Parku Narodowego. Przebieg prawie całego szlaku można też zobaczyć nie wchodząc do wody – z tarasu widokowego w Goniądzu.

  1. Szlak podstawowy – główny nurt Biebrzy, ok. 1800m.  

        Średni czas przepływu – ok. 1 godziny. Prąd rzeczny 10–15m/min., średnia głębokość ok. 2m. Po drodze wyżłobienia zwane przez lokalnych głęboczkami – dwie pięciometrowe i jedna ok. siedmiometrowa. Dno grubopiaszczyste, średnio spoiste. Środek nurtu charakteryzuje piaszczyste, odsłonięte dno, po bokach którego występują pasy roślinności zanurzonej oraz zakorzenione w dnie rośliny o liściach pływających, pojawiające się późną wiosną. Gwałtowny rozwój roślinności podwodnej i pływającej przypada na miesiące letnie – osiągając szczyt w sierpniu. Charakterystyczne są wówczas kilkumetrowe warkocze rdestnicy połyskującej, układające się wzdłuż nurtu i zawężające go w niektórych miejscach jedynie do wąskiej i bardzo urokliwej, podwodnej ścieżki. Po drodze zobaczymy też łany rogatka i wywłócznika kłosowego. W  tym podwodnym gąszczu żyją duże populacje ryb, wiele skorupiaków i innych bezkręgowców. Wszystko to razem zapewnia wspaniałą scenerię dla wyjątkowych zdjęć.

  1. Szlak podstawowy + Trzecia Woda, ok. 2600m.

Średni czas przepływu – ok. 2 godziny. Prąd rzeczny 5–8m/min. Trzecia Woda – tak miejscowi nazywają ok. 600-metrowy, zanikający już meander Biebrzy, a który jeszcze 10 lat temu stanowił fragment jej głównego nurtu. Dowód na to, że rzeka wciąż rządzi się własnymi prawami i sama decyduje którędy ma popłynąć. Dzisiaj bujne i szybko rozrastające się kolonie zakorzenionej roślinności podwodnej i pływającej mocno spowolniają przepływ wody przez meander. Wielkie liście grzybienia, grążeli i strzałki wodnej odcinają dopływ światła słonecznego. W tych mrocznych wodach najchętniej trzymają się liny, karasie i wzdręgi.

  1. Szlak podstawowy + Magdziej, ok. 3200m.

Średni czas przepływu – ok. 2,5 godziny. Prąd rzeczny 0–3m/min. Magdziej – jak mówią miejscowi – to najstarszy i najdłuższy na trasie spływu, zanikający już meander Biebrzy, który powoli zamienia się w torfowisko. Miejscami ustaje tam jakikolwiek ruch wody, co natychmiast wykorzystują rośliny pływające – żabiściek, rzęsa trójrowkowa, osoka aloesowa -tworząc grube pło unoszące się na powierzchni, szczelnie uzupełniane przez rzęsę drobną, spirodelę wielokorzeniową i najmniejszą z nich – wolfię. Gęstniejące z każdym rokiem kożuchy nawarstwiającej się roślinności produkują coraz więcej substancji organicznych tworząc pło, które następnie  zamienia się w torf.  Poza Biebrzą nie ma już w Polsce miejsc, gdzie niemal na naszych oczach tworzy się torfowisko. Ryby tego siedliska to szybko znikający i chroniony piskorz, który jeszcze niedawno tworzył nad Biebrzą populacje tak wielkie, że miejscowa ludność karmiła nim świnie…

Więcej o samej rzece : 

images (2)

 

 

Koszt imprezy za osobę 

W cenie wyjazdu zapewniamy : 

1. nocleg ze śniadaniem w komfortowym hotelu Bartlowizna

2. nurkowanie z uwzględnieniem pozwoleń i stosownych opłat

3. wypożyczenie sprzętu

4. przewodnik

 

ZOBACZ FILM

W przypadku zainteresowania ofertą i chęcią ewentualnej rezerwacji prosimy kontaktować się mailem na adres : biuro@wcnur.pl lub telefonicznie 607 777 015

Z pozdrowieniami

Kadra Warszawskiego Centrum Nurkowego

 

Podziel się

Obsługujemy płatności