Zmieniamy się dla Ciebie

Turystyka

Nurkowa stolica Polski Olsztyn 29-30 sierpnia

W weekend kierunek OLSZTYN 

Nurkujemy w jeziorach Ukiel i Pluszne. 

1.Jezioro UKIEL

Jezioro Ukiel to olsztyński rekordzista. Jest największe i najgłębsze w mieście. Gdy spojrzymy na jego kształt, to okaże się, że jest również najbardziej „pokrzywione” – stąd zwyczajowa nazwa akwenu – Krzywe.

Zbiornik o powierzchni 412 ha leży w północno-zachodniej części Olsztyna. Ma 5,4 km długości, a jego maksymalna szerokość wynosi ponad 1,5 km. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta i urozmaicona, a składają się na nią liczne urocze zatoki i półwyspy. Największy z nich to Ostrów, który oddziela Zatokę Kopernika od basenu środkowego Przejma zwanego Pacyfikiem (to tu jest największa głębia – 43 m). Oprócz tych dwóch plos Krzywe składa się jeszcze z Zatoki Grunwaldzkiej (basen olsztyński) i Łabędziej Szyi (basen łupstychski). Baseny łączą się przesmykami o intrygujących nazwach: Lwia Paszcza, Czarne Wrota i Zakręt.

Choć brzegi jeziora są przeważnie wysokie i strome, dobry dostęp do wody mamy niemal wszędzie

2. Jezioro Pluszne

Jezioro morenowe. Długość 8750 m, szerokość 1900 m, powierzchnia 908 ha, głębokość maksymalna 52,0 m, średnia 15 m; linia brzegowa o długości 30 000 m tworzy liczne (7) półwyspy i zatoki. Zachodnia długa i wąska zatoka, rozciągająca się od Zielonowa po Kołatek, bywa wyodrębniana jako Pluszne Małe, natomiast wschodnia jako Zatoka Księżycowa. Na jeziorze są trzy wyspy: największa o powierzchni około 4,7 ha, zadrzewiona, leży na plosie naprzeciwko wsi Pluski, pozostałe dwie małe, niskie, bezdrzewne, otoczone szuwarami leżą na północnym plosie (0,5 ha) oraz na krańcach południowego na wysokości Łańskiego Pieca (0,35 ha). Największy z półwyspów nazywany jest Waszeta. Płycizny 1-metrowe stanowią 7,9% ogólnej powierzchni jeziora. Do zatoki Pluszne Małe dopływa ciek Kanał Świerkocin z jeziora Staw, a z południowej części głównego plosa wypływa Kanał Swaderki do jeziora Polplusz Wielki który łączy się z rzeką Marózka, a następnie z Łyną i Jeziorem Łańskim. Na północ i na południe od Zielonowa dopływają dwa cieki odwadniające łąki w okolicy Gryźlin.Zlewnia bezpośrednia jeziora wynosi 993 ha (Różański i wsp. 2003). Poruszanie się po jeziorze łodzią motorową wymaga specjalnego pozwolenia. Na Plusznym obowiązuje strefa ciszy.Samo jezioro, pomijając jego „sekrety”, to wspaniałe miejsce do nurkowania i wypoczynku. Pluszne to duże i głębokie jezioro morenowe położone około 6 km na wschód od Olsztynka, wśród rozległych Lasów Ramuckich, na obrzeżach historycznej Warmii. Jest ono jednym z największych jezior Pojezierza Olsztyńskiego. Powierzchnia 9036,3 ha lokuje go na trzecim miejscu wśród akwenów wspomnianego pojezierza. Głębokość maksymalna 52 metry, średnia 14,9 metra, co klasyfikuje go do jezior typu sielawowego (najbardziej interesującego płetwonurków).

Na jeziorze występują trzy wyspy: największa o powierzchni około 4 ha, zadrzewiona, leży na plosie naprzeciwko wsi Pluski. Nosi nazwę Wyspy Byczej i od tysięcy lat była zamieszkana przez Gotów, Galindów, Jaćwingów, Prusów, a także późniejszych mieszkańców Warmii. Pozostałe dwie, małe, niewiele wystające ponad lustro wody, niezadrzewione, otoczone szuwarami leżą na północnym plosie oraz na krańcach południowych.
Rzeźba dna Jeziora Pluszne jest bardzo urozmaicona z licznymi głęboczkami i górkami podwodnymi, zwłaszcza w części południowo-zachodniej. Ławica przybrzeżna, odcinkami piaszczysta, na ogół krótka, stromo opadająca ku głębi. W sąsiedztwie wsi Plusk i Zielonowa ławica bywa szersza, łagodniej ukształtowana.

Termin wyjazdu 29-30 sierpnia 2020:

Koszt wyjazdu 290 zł i zawiera:

  •  zakwaterowanie ze śniadaniem w hotelu trzy gwiazdkowym
  • ładowanie butli powietrzem
  • POŚREDNIA opieka  Divemastera
  • zabezpieczenie miejsca nurkowego w zestaw tlenowy
  • opłaty wstępu na teren bazy nurkowej
  • wypożyczenie butli i balastu

W trakcie wyjazdu istnieje możliwość zrobienia kursów :

W sprawach wypożyczenia brakującego sprzętu na wyjazd proszę kontaktować się z Marcinem.


Z pozdrowieniami,
od zespołu Warszawskiego Centrum Nurkowego

 

Podziel się

Obsługujemy płatności