Zmieniamy się dla Ciebie

Turystyka

Kaliningrad 24 czerwca 2016

NURKOWANIE KALININGRAD, 2016

Termin : 24 -26 czerwca 

Jezioro Bursztynowe

Około 50 km od miasta Kaliningradu, na północnym zachodzie Obwodu Kaliningradzkiego, znajduje się Jezioro Bursztynowe.  Jest to opuszczony po II Wojnie Światowej kamieniołom/wyrobisko bursztynu, zalane wodami gruntowymi. Miejscowość Yantarnyj (niem. Palmnicken), w pobliżu której znajdziemy nasze jezioro jest dzisiaj powoli budzącym sie do życia kurortem bałtyckim z przepiękną promenadą i nadmorskimi kawiarniami. Nasze nurkowisko ma wymiary około 1500m x 500m.

Nurkujemy w bazie nurkowej, która położona jest przy samym brzegu jeziora. Mamy do dyspozycji około 10 opisanych miejsc nurkowych, które możemy w zależnosci od stopnia wyszkolenia i doświadczenia nurków kombinować. Specjalnymi atrakcjami są n.p. zalany las, rozłom podwodny (powstały podczas nie tak dawnej działalności sejsmicznej), aleje kotwic, motocykl, i inne, w wiekszości stworzone przez nurków atrakcje. Jezioro jest bardzo czyste, widoczność zależna od pory roku, termoklina podobnie jak w polskich jeziorach. Spotkac możemy białego amura, karpia, szczupaka, lina, okonia i raki. Przy odrobinie szczęścia można także znaleźć dzisiaj jeszcze małe bursztyny

 – 2 nurkowania z brzegu
– butle, balast
– doświadczonego instruktora/przewodnika
– kawa/herbata
– możliwość grilowania
– korzystanie z bazy nurkowej

yantarnoe - rak

 

yantarnoe - motor

Bałtyk – wraki

Kaliningrad ma dostęp do około 20 opisanych wraków w Morzu Bałtyckim, z tendencja wzrostowa, ponieważ ich odkrywanie i opisywanie zaczęło się nie tak dawno. Ponieważ miejsca nie są jeszcze znane na skalę światową, a Kaliningrad nie jest znanym miejscem turystycznym, wiekszość wraków jest jeszcze w stanie „dziewiczym“.

Głębokości wraków od 14m do 40m, czyli dostępne dla większości doświadczonzch nurków. Do wyboru mamy miedzy innymi Pollux (lodołamacz), Drache (niemiecki statek szkoleniowy) i wiele innych.

Na wraki wypływamy z Bałtyjska (niem. Pillau) na małej lub większej łodzi, w zaleźnosci od ilości nurków. Idealną grupą jest 6 osób. Podobnie jak w Polsce, wypłynięcie na Bałtyk zwiazane jest z dobrą pogodą, więc nie ma gwarancji, źe prawie w zaplanowanych datach się uda. Jako alternatywa pozostaje Jezioro Bursztynowe lub zwiedzanie miasta (do tego później wrócimy).

Max 6-8 osób

 – 2 nurkowania na wrakach (według możliwości pogodowych i nurkowych)
– doświadczonego kapitana
– doświadczonego instruktora/przewodnika

Baltyk - Malysh

Kaliningrad

Warto dodać dodatkowy dzień na zwiedzanie miasta. Tutaj największymi atrakcjami są: Muzeum Oceanów (z okrętem podwodnym B-413), ale i wieloma innymi atrakcjami) oraz Muzeum Emanuela Kanta. Oczywiście jeszcze kilka innych.

Jako alternatywa miejscowości takie jak Swietlogorsk czy przepiękna Mierzeja Kurska z wędrującymi wydmami czy tańczącym lasem…

yantarnoe - lodka

Noclegi

W mieście Kaliningradzie

 – hotel IBIS

W Jantarnym:

Jest tez kilka możliwości, ale przy pierwszym razie polecam nocleg w mieście – dostepność restauracji i możliwość zwiedzania miasta.

UWAGA

Dojazd z miasta trwa prawie tyle samo do Jantarnoe jak i do Bałtyjska.

Przydatne informacje

  • waluta Rubel, kurs zmienny, na bieżąco sprawdzać
  • konieczna wiza lub (dla mieszkańców pobliskich rejonów) MRP, centrum wizowe   http://www.poland-ifs.com (czas oczekiwania różny, do 2 tygodni)
  • zameldowanie konkretnych nurków na 14 dni wcześniej (procedury zezwoleń)
  • dojazd, najlepiej przez Grzechotki
  • ubezpieczenie samochodu oraz pozwolenie na użytkowanie jego (jeśli nie jesteście wlaścicielem)
  • zalecane ubezpieczenie własne zagraniczne

Cena : 950 zł 

 

 

 

Podziel się

Obsługujemy płatności